Првим састанком одбора за управљање, који је одржан 06. и 07. октобра, започело је спровођење акције „Plasma applications for smart and sustainable agriculture“ из програма Европске сарадње у области науке и технологије (COST).
Побољшање одрживости хране уз истовремено смањење штетних ефеката производње хране на животну средину, захтијева примјену ефикасне технологије која повећава продуктивност, а истовремено одржава квалитет и сигурност хране.
Главни циљ ове акције је истражити потенцијале технологије нискотемпературне атмосферске плазме (хладне атмосферске плазме), као зелене алтернативе конвенционалним хемијским технологијама у производњи хране, те превазићи класичне границе поља, чиме би се могла омогућити нова димензија у одрживој производњи хране. Акција је усмјерена на удруживање напора бројних европских научних заједница (26 држава), које се баве плазмом, биологијом, пољопривредом и прерадом хране са циљем идентификовања и развоја примјена у ланцу производње хране. Пренос технологије плазме у индустрију засниваће се на разумијевању најважнијих процеса плазме са даљим разматрањима, укључујући законе о (новој храни), потрошњу енергије, као и утицај технологије на безбједност и квалитет хране.
Акција ће трајати четири године и помоћи ће да се координисаним заједничким напорима, широм Европе али и у свијету, кроз интензивна проучавања основних механизама, дефинише ново поље Науке.
Назив акције: Plasma applications for smart and sustainable agriculture
Ознака акције: CA19110
Координатор: Невена Пуач, Институт за физику у Београду
Учесници са УИС: проф. др Драган Вујадиновић, мр Милан Вукић (одбора за управљање)
Интернет страница акције: https://www.cost.eu/actions/CA19110
Трајање: 2020-2024.
Партнери према државама учесницама:
Белгија, Босна и Херцеговина, Бугарска, Хрватска, Чешка, Естонија, Француска, Њемачка, Грчка, Мађарска, Ирска, Израел, Италија, Литванија, Луксембург, Малта, Норвешка, Пољска, Португал, Румунија, Србија, Словачка, Словенија, Шпанија, Швајцарска, Уједињено Краљевство.